Дитина не хоче вчити уроки: як мотивувати?

В ідеальному світі батьків дитина вчиться легко, без напруги і примусу. Вона, повернувшись зі школи, швидко переодягається, обідає і тут же з великим ентузіазмом береться за виконання домашніх завдань. Насправді ж, дорослі найчастіше стикаються із зовсім іншою реальністю: дитина не хоче вчити уроки, тому доводиться вдаватися до самих витончених засобів, щоб змусити її сісти за стіл і взятися за розум.

Чи потрібно змушувати дитину робити уроки?

Подивимося на дитячі обов’язки очима дорослих.

Які методи використовують батьки, щоб змусити школяра виконувати свої навчальні зобов’язання?

  1. Спочатку нагадування.
  2. Потім вмовляння.
  3. Спроби підкупити різними благами, розвагами або навіть грошима (подарунками).
  4. Загрози, що обіцяють недбайливому учневі жорстокі покарання, позбавлення задоволень і інших благ.
  5. Крайній захід — рукоприкладство.

Коли дитина лінується робити уроки, практично всі ці методи малоефективні. Вони або не діють зовсім, або надають короткострокову (разову) дію. Все тому, що дорослі не враховують один важливий нюанс — в кожній справі, навіть самій корисній, цікавій, є неприємні моменти. Вони є і в навчанні. Щоб дитина захотіла виконувати неприємну рутинну роботу, її потрібно не примушувати, а зацікавити результатом.

Як мотивувати дитину вчитися?

Мотивація — невід’ємна складова розвитку дитини. Вона важлива для формування у малюка вольових якостей, відповідальності, готовності долати перешкоди на шляху до мети. «Питання про мотивацію до навчання є питанням про процес самого вчення». (П. Я. Гальперін). Будь-який педагог вам скаже, що успішність у дітей, які працюють на оцінку, і учнів, якими рухає внутрішній стимул, відрізняється на користь останніх. Висновок: завдання батьків розвивати цей стимул.

Як мотивувати вчити уроки учня початкової школи?

Правило №1 — створити умови для ефективних занять:

  • Прибрати будь-які фактори, що відволікають увагу дитини (телевізор, планшет, комп’ютер);
  • облаштувати зручне, спокійне робоче місце;
  • допомогти з плануванням часу навчання і відпочинку;
  • не заважати дитині самостійно займатися.

Правило №2 — не перетворювати домашнє завдання на культ. Однією з причин небажання робити уроки є висока вимогливість з боку батьків. Насправді, катастрофи не буде, якщо дитина не впорається з уроками на відмінно. Проте похвала за старанність, заохочення за добре виконану роботу слугує для школярів сильним мотивом вчитися краще.

Правило №3 — привчати до відповідальності. Це означає — рішуче пробувати свої сили, робити помилки, переживати наслідки своїх дій або бездіяльності. Батьки не повинні робити завдання разом з учнем або замість нього. Користь приносить тільки результат, досягнутий власними зусиллями учня.

Правило №4 — розвивати розум, навчальні навички. Розкриваючи розумовий потенціал малюка, ми допомагаємо йому в навчанні, наближаємо до успіху.

Правило №5 — створювати корисні звички. Наприклад, звичка самостійно приймати важливе рішення. Створювати більше ситуацій, що вимагають активного обмірковування, аналізу.

Правило №6 — провокувати, «брати на слабо» або змагатися. Це такий формат гри, який підстьобує школяра викластися на всі 100.

І, нарешті, порада: запишіть дитину в Школу ментальної арифметики Соробан®. Це одні з небагатьох розвиваючих курсів для дітей в Україні, де педагоги знають, як спонукати робити уроки школяра, мотивувати першокласника, зацікавити малюка, яким тільки належить переступити поріг початкової школи. Детальніше на soroban.ua.